ZARZĄDZENIE Nr II/54/2009
Wójta Gminy Stare Czarnowo
z dnia 30 września 2009 roku
w sprawie powołania Gminnej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej
Na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym /Dz.U. z 2003 r. nr 80, poz. 717z późn. zm./ oraz art. 7 ust. 1 pkt 1 i art. 28a ust, 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym /Dz U. z 1996 r. Nr 13, póz. 74 z późn, zm./ Wójt Gminy Stare Czarnowo zarządza, co następuje:
§ 1.
- Powołuje się gminną komisję urbanistyczno-architektoniczną, zwaną dalej "komisją", jako organ doradczy w sprawach budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej oraz w sprawach planowania i zagospodarowania przestrzennego.
- Komisja składa się z 5 członków powołanych przez Wójta Gminy Stare Czarnowo w składzie:
- Kazimierz Mendak;
- Kazimierz Nowicki;
- Małgorzata Cymbik;
- Wojciech Górewicz;
- Leszek Jastrzębski.
- W skład komisji wchodzą m.in. specjaliści z dziedziny gospodarki przestrzennej, urbanistyki, architektury i budownictwa, w tym, co najmniej w połowie składu rekomendowani przez stowarzyszenia i samorządy zawodowe.
§ 2.
- Organizację oraz tryb działania komisji określa regulamin stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
- Wydatki związane z działalnością komisji pokrywane są z budżetu Gminy Stare Czarnowo w ramach środków zaplanowanych na działalność z zakresu gospodarki przestrzennej i budownictwa.
- Zobowiązuje się Inspektora do spraw gospodarki przestrzennej i drogownictwa Urzędu Gminy Stare Czarnowo do zwołania inauguracyjnego posiedzenia komisji.
§ 3. Upoważnia się Inspektora do spraw gospodarki przestrzennej i drogownictwa Urzędu Gminy Stare Czarnowo do przedstawienia komisji decyzji w sprawach prowadzonej gospodarki przestrzennej.
§ 4. Wykonanie zarządzenia powierza się Inspektorowi do spraw gospodarki przestrzennej i drogownictwa Urzędu Gminy Stare Czarnowo.
§ 5. Traci moc Zarządzenie Nr II/3/2007 Wójta Gminy Stare Czarnowo z dnia 12 stycznia 2007 roku w sprawie powołania Gminnej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.
§ 6. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Wójt Gminy Stare Czarnowo
Marek Woś
Załącznik
do Zarządzenia Nr II/54/2009
Wójta Gminy Stare Czarnowo
z dnia 30 września 2009 r.
|
Regulamin pracy Gminnej
Komisji Urbanistyczno – Architektonicznej
§ 1.
- Gminna komisja urbanistyczno-architektoniczna. zwana dalej "Komisją", jest organem doradczym Wójta Gminy Stare Czarnowo, w sprawach budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej oraz w sprawach planowania i zagospodarowania przestrzennego.
- Komisja powołana jest do opiniowania projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego - na etapie koncepcji, projektu planu oraz innych opracowań studialno - projektowych (w tym również projektów budowlanych), a także w szczególnych przypadkach projektów decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydawanych w trybie „bez planu miejscowego". Komisja ponadto opiniuje oceny zmian zagospodarowania przestrzennego gminy, a także informacje o wpływających wnioskach i wydanych decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz o decyzjach o pozwoleniu na budowę
- Udział w posiedzeniach komisji, członków desygnowanych przez stowarzyszenia zawodowe jest odpłatny zgodnie ze stawkami za udział w posiedzeniach komisji rady osób spoza rady gminy.
§ 2.
- Na pierwszym zebraniu członkowie komisji wybierają przewodniczącego oraz sekretarza.
- Komisja rozpatruje problemy zgłaszane przez Wójta, Inspektora do spraw gospodarki przestrzennej i drogownictwa Urzędu Gminy Stare Czarnowo oraz członków Komisji. Opinie Komisji po zatwierdzeniu przez Wójta są ostateczne
- Przewodniczący i Sekretarz komisji odpowiadają za formułowanie ustaleń z posiedzeń komisji oraz reprezentują na zewnątrz.
- Sekretarz komisji odpowiada za merytoryczny nadzór nad całokształtem obsługi technicznej prac komisji; w tym sporządzanie protokołów z posiedzeń.
§ 3.
- Na posiedzenia komisji mogą być zapraszani przedstawiciel właściwych samorządów terytorialnych, Urzędu Gminy oraz innych organów i instytucji, a także środków masowego przekazu.
- W posiedzeniach Komisji mogą w razie potrzeby brać udział autorzy i koreferenci opracowań rozpatrywanych na tych posiedzeniach.
§ 4.
- Tematykę i terminy posiedzeń - uwzględniając zgłoszone problemy, w szczególności tematy wynikające z bieżącej pracy Urzędu - oraz listą osób zaproszonych do uczestnictwa w posiedzeniu komisji ustala Przewodniczący lub Sekretarz komisji, informując o tym pozostałych członków komisji.
- Zawiadomienia członków komisji o terminie mającego się odbyć posiedzenia oraz zaproszenia osób przewidzianych do udziału w posiedzeniach komisji należy wysłać, co najmniej 7 dni przed terminem posiedzenia.
§ 5.
- Przewodniczący komisji proponuje specjalistów do wykonania stosownych opinii lub ekspertyz, jeśli zachodzi taka potrzeba.
- Przewodniczący komisji może wybrać do opracowania opinii lub ekspertyzy specjalistów spośród członków komisji jak i spoza komisji.
- Umowę na opracowanie opinii bądź ekspertyzy, ze specjalistą proponowanym przez Przewodniczącego komisji, zawiera przedstawiciel Urzędu Gminy
- Opracowane na piśmie opinie lub ekspertyzy powinny być złożone w Urzędzie Gminy najpóźniej na 5 dni przed terminem posiedzenia komisji.
§ 6.
- Przewidziane do rozpatrzenia przez komisję opracowanie wraz z opiniami i ekspertyzami powinno byt udostępnione do wglądu członkom komisji, co najmniej na 3 dni przed terminem posiedzenia.
- Termin i miejsce udostępnienia powyższych materiałów powinny być podane w zawiadomieniu o posiedzeniu komisji.
§ 7.
- Obecni na posiedzeniu członkowie komisji podpisują listę obecności.
- Kworum komisji stanowi połowa jej składu osobowego plus jedna osoba.
- W przypadku rozpatrywania tego samego tematu na dwóch lub więcej posiedzeniach do kworum, z zastrzeżeniem ust. 2, zaliczeni zostaną członkowie komisji, którzy brali udział we wszystkich posiedzeniach dotyczących danego tematu.
§ 8.
- Komisja w toku dyskusji winna opracować istotne elementy opinii.
- Przewodniczący i Sekretarz komisji upoważnieni są do przyjęcia protokołu z posiedzenia komisji oraz zredagowana opinii w oparciu o ustalenia wynikające z przeprowadzonej dyskusji. Opinia prezentowana jest członkom komisji na tym samym albo kolejnym posiedzeniu. Członkowie komisji mogą zgłaszać uwagi do przedstawionej opinii, które zostaną odzwierciedlone w protokole.
- W przypadku, gdy członek komisji jest jednocześnie członkiem zespołu autorskiego rozpatrywanego opracowania, na czas dyskusji w tym zakresie podlega wyłączeniu z prac komisji i nie bierze udziału w głosowaniu.
- Protokół z posiedzenia komisji podpisuje Przewodniczący, Sekretarz i członkowie.
- W przypadku, gdy komisja na posiedzeniu rozpatruje więcej niż jedno zagadnienie, protokół sporządza się dla każdego z nich oddzielnie.
§ 9.
- Inspektor do spraw gospodarki przestrzennej i drogownictwa informuje komisję o sposobie wykorzystania jej opinii.
- Publicznie dostępne roczne raporty komisji poza opiniami sformułowanymi przez komisję powinny ponadto zawierać omówienie dyskutowanych opracowań i koreferaty oraz oceny zmian w zagospodarowaniu przestrzennym gminy.
§ 10.
- Posiedzenia komisji zwoływane są, co najmniej raz na kwartał.
- Komisja, co najmniej raz w roku przedstawia Wójtowi Gminy raport zawierający uwagi w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz decyzji o pozwoleniu na budowę, a w szczególności ich zgodności z obowiązującym planem miejscowym i spójności z przyjętą w studium polityką przestrzenną.
|